

It’s a cost thing, you can get fresh ingredients to make anything and lots of people do. But it comes down to price in terms of dollars and more importantly time. We gotta work 40 hours a week and usually an extra 5 to 10 unpaid commuting in cars we have to pay insurance on (liability in case we have an accident and hurt someone or their property, and if your car is nice liability in case someone hits it and doesn’t have insurance) and fuel.
And when so much of your time and resources are taken this way it’s really easy to take the cheap processed route. Lots of times it’s hard not to
Not to mention readily available and clean pay toilets. When I was first there I was shocked to learn I had to pay to pee, but now that I’m a gig worker finding a toilet is a pain in the butt